Strava a životný štýl pre kaphu

Faktory vedúce k narušeniu kaphy

Kapha dóša je ťažká, tupá, chladná, mäkká, mastná, lepkavá, viskózna, tekutá, nepohyblivá a hutná, preto nadmiera ktorejkoľvek z týchto vlastností môže spôsobiť jej nerovnováhu. Kapha sa veľmi rýchlo dostane do nerovnáhy ak máme vo zvyku spať počas dňa, “schrupnúť” si po jedle, alebo jednoducho spať príliš veľa. Nadmerný spánok a nedostatok pohybu, prejedanie sa, pripútanosť a lakomosť, a taktiež zimné a jarné obdobie sa tiež podieľajú na jej zvýšení. Ďalším častým dôvodom jej narušenia je konzumácia ťažkých, studených, sladkých, slaných, slizkých, ťažko stráviteľných, mastných a vysmážaných jedál; ako sú napríklad ryby, mäso, mlieko a mliečne produkty a sladkosti.

Doporučenia ohľadom životného štýlu

Pretože kapha je ťažká, tupá, chladná, mäkká, mastná, lepkavá, viskózna, tekutá, nepohyblivá a hutná, vyvážiť sa dá zavedením opačných vlastností do každodenného života. Hádam najdôležitejší pre kaphu je pohyb. Kapha je prirodzene nepohyblivá, takže v prípade že dôjde k jej zvýšeniu, prejavuje sa ako lenivosť, neschopnosť “rozhýbať” sa, pomalé myslenie a spomalený metabolizmus. Kaphoví ľudia by sa preto neustále mali snažiť byť aktívni, pracovití, a prijímať výzvy, ktoré k nim prichádzajú. Mali by do života zavádzať nové aktivity a učiť sa nové veci. Šport, namáhavá fyzická práca, lúštenie krížoviek, rôzne koníčky, ísť neskôr spať a skoro ráno vstávať – to všetko sú návyky, ktoré udržiavajú kaphových ľudí v dobrej kondícii. Aktívny životný štýl a menej spánku zvýši ich metabolizmus a slúži ako prevencia pred obezitou, cukrovkou a depresiou, ku ktorým sú tak náchylní. Najvhodnejšie druhy športu sú jogging, rýchla chôdza, skákanie a súťaživé druhy športu. Ráno by si mali zacvičiť aktívne jógové cviky, po ktorých by mala nasledovať bhastrikakapala bhati pranayama.

Kaphoví ľudia majú často hrubý biely povlak na jazyku – čo je znakom narušeného trávenia a nahromadených nestrávených zvyškov potravy v tráviacom trakte. Preto by si mali jazyk pravidelne, každé ráno oškrabať a uvariť si zázvorový čaj, ktorý tieto zvyšky potravy pomôže vytráviť. Pravidelným zvykom by tiež malo byť džala néti – prepláchnutie nosných dutín teplou slanou vodou, ktorá z dutín odstráni nahromadený hlien. Aspoň 10 minút pred sprchovaním by si mali kaphoví ľudia aspoň 10 minút na sucho premasírovať celé tele.

“Nechať ísť” – je to práve lepkavá a viskózna kvalita kaphy, ktorá u kaphových ľudí vytvára tendenciu k prílišnej pripútanosti a lakomosti. Kaphoví ľudia tiež majú tendenciu byť príliš sentimentálni a závislí na svojich priateľoch, deťoch či partneroch. Mali by sa preto snažiť dať ľuďom okolo seba viacej priestoru a slobody, pustiť do svojho života nových ľudí a zbaviť sa všetkých tých nahromadených vecí v pivnici, ktoré “možno jedného dňa budú potrebovať”.

Stravovacie doporučenia

Kaphoví ľudia by mali vynechať raňajky, jesť skorý obed ako hlavné jedlo dňa, a večeru by mali mať ešte pred šiestou. Jedlo by malo byť ľahko stráviteľné, teplé, a dobre okorenené. Najvhodnejšie chute pre kaphu sú horká, trpká a štipľavá. Sladkým, slaným a kyslým jedlám by sa mali vyhýbať. Najdôležitejšie však je, aby sa vyhýbali maškrteniu medzi hlavnými jedlami. Mali by sa jeden deň do týždňa postiť, to znamená byť len na zeleninovo-ovocných šťavách, teplej vode, či bylinkových čajoch. Kaphoví ľudia tiež majú tendenciu “zajedať” svoje emócie. Keďže by nemali jesť medzi hlavnými jedlami, v momente ako na nich príde chuť na maškrtenie, by sa mali ísť poprechádzať.

Ako sme už spomínali na začiatku, kaphoví ľudia by sa mali vyhýbať mastným, vysmážaným jedlám, mäsu, mlieku a mliečnym produktom. Avšak malé množstvo ghí je veľmi vhodné na povzbudenie trávenia a metabolizmu. Taktiež malé množstvo horčičného, slnečnicového či olivového oleja sú na varenie vhodné. Zahrievajúce korenia ako je kajenské korenie, kurkuma, asafoetida, zázvor, klinčeky, kumín, horčičné semiačka a cibuľa môžu byť použité v hojnom množstve na podporujú trávenia a metabolizmu.

Tí, u ktorých kapha v konštitúcii prevažuje, by mali jesť menej obilnín než tí, u ktorých prevažuje pitta či váta, a to preto, lebo obilniny sú uzemňujúce. Vhodné obilniny pre kaphu sú napríklad pohánka, ovos, kukurica a proso. Strukoviny celkovo sú pre kaphu vhodné. Vhodné druhy ovocia sú jablká, marhule, bobuľové plody, čerešne a granátové jablko. Banány, avokádo, citróny a slivky sú kaphu zvyšujú. Najvhodnejšie druhy zeleniny sú špargľa, varená repa, tekvica, brokolica, kapusta, varená mrkva, reďkovka, šalátová zelenina a zemiaky.

Čo sa týka nápojov, kaphoví ľudia by sa mali vyhýbať nadmernému príjmu tekutín a taktiež studeným či ľadovým nápojom. Horúce bylinkové čaje, ako zelený čaj, zázvorový čaj alebo škoricový čaj sú pre kaphu najvhodnejšie. Ak majú problém s nadváhou, šálka teplej vody so šťavou z pol limetky, lyžičkou medu a desiatimi kvapkami jablčného octu pomôže nadbytočný tuk zo systému odstrániť.

Prehlásenie: Informácie v tomto článku boli starostlivo vybraté tak, aby vám pomohli udržať zdravý životný štýl. Nenahrádzajú individuálne odporúčania kvalifikovaného ajurvédskeho odborníka, ani nie sú určené na liečebné účely. Ak máte akékoľvek zdravotné problémy, obráťte sa prosím na svojho praktického lekára alebo na ajurvédskeho odborníka predtým, než zmeníte stravu alebo začnete používať akékoľvek výživové doplnky.

Autorka: Daniela Jurićic, MSc.