Strava a životný štýl pre pittu

Faktory vedúce k narušeniu pitty

Pitta dóša je horúca, ostrá, mierne mastná, prenikajúca, ľahká a tekutá, preto nadmiera ktorejkoľvek z týchto vlastností môže spôsobiť jej nerovnováhu. Pitta sa veľmi rýchlo dostane do nerovnováhy pri nadmernom užívaní štipľavých, kyslých, slaných, fermentovaných a horúcich potravín a nápojov, alkoholu, a čohokoľvek, čo spôsobuje pocit pálenia. “Ohnivé” emócie ako hnev, žiarlivosť a podráždenosť, a takisto nadmerné opaľovanie sa, sauna či nepravidelné stravovanie majú na pittu neblahý vplyv.

Doporučenia ohľadom životného štýlu

Pretože pitta je horúca, ostrá, mierne mastná, prenikajúca, ľahká a tekutá, vyvážiť sa ju dá zavedením opačných vlastnostído každodenného života. Pittový človek by sa mal vyhýbať prílišnému opaľovaniu, hlavne s prázdnym žalúdkom. Taktiež cvičiť by mal počas chladnejšej časti dňa, čiže skoro ráno alebo večer (hlavne v lete). Pittoví ľudia majú prirodzene veľmi silné trávenie, a preto by nikdy nemali vynechávať jedlo. Ak budú odďaľovať jedlo až kým budú príliš hladný, môže to u nich spôsobiť pálenie žáhy a bolesti hlavy. Stolica by mala byť pravidelná každý deň, aby sa vyhli tomu, že sa nahromadené toxíny (áma) zmiešajú s pittou (veľmi častá príčina rôznych druhov krvácania a mnohých kožných problémov). Na udržanie pravidelného vylučovania a taktiež podporu trávenia je pre pittového človeka vhodné pravidelné užívanie jednej lyžičky prášku Amalaki, spolu so šálkou vlažnej vody, večer pred spaním.

Pretože jedným z hlavných sídiel pitty je koža, pittoví ľudia majú veľmi citlivú kožu náchylnú k spáleniu, akné, ekzémom, vyrážkam či žihľavke. Na upokojenie kože by preto mali používať prirodzene chladiace preparáty (oleje, mydlá a šampóny) z kokosu, ruže, aloe vera, santalového dreva, či nímu. Mali by sa vyhýbať akýmkoľvek chemikáliám, či už v čistiacich prostriedkoch a mydlách, alebo v potrave ktorú prijímajú, pretože chemikálie sú príliš prenikavé a horúce. Odev by mal byť voľný, vyrobený z prírodných textílií, ako je hodváb a bavlna.

Pittoví ľudia by vždy mali ísť do postele pred desiatou a vstávať o piatej – šiestej ráno. Oni však naopak milujú do polnoci čítať a až potom ísť spať, čo zvyšuje pittu ešte viac. Na podporu hlbokého spánku je pre nich vhodná šálka teplého mlieka so štipkou kardamonu pred tým, než idú do postele. Pomáha tiež ľahká auto-masáž hlavy a šliap kokosovým olejom. Tiež je vhodné nakvapkať 1-2 kvapky santalového oleja pod vankúš, čo pomôže rozbúrenú pitta dóšu upokojiť.

Vzhľadom k tomu, že pittoví jedinci majú tendenciu byť príliš cieľavedomí a perfekcionistickí, býva pre nich dosť ťažké odtrhnúť sa od práce. Mali by sa preto snažiť udržiavať rovnováhu medzi prácou a odpočinkom, a vyhradiť si aspoň 30 minút denne na meditáciu, jógové asány a ochladzujúce typy pranayám ako sú Šitali alebo Šitkari.

Stravovacie doporučenia

Každý, kto má pittovú konštitúciu alebo zvýšenú pittu by mal jesť prevažne potraviny sladkej, horkej a trpkej chuti, a minimalizovať slanú, kyslú a štipľavú. Deň by mali začať ryžou uvarenou v mlieku, vhodné sú však tiež pšenica, kukurica a ovsené vločky. Ako aj u iných dóš, hlavné jedlo dňa by mal byť obed, pretože v tom čase je “tráviaci oheň” najsilnejší. Čo sa týka zeleniny, pittoví ľudia by sa mali vyhýbať nadmernému užívaniu cibule, cesnaku, paradajok a špenátu. Pokiaľ ide o ovocie, vhodné sú zrelé a sladké druhy, z jedálnička by sa mali vylúčiť citrusové plody a akékoľvek iné, kyslé druhy ovocia. Obilniny ako jačmeň, ovos, pšenica a basmati ryža sú veľmi dobré na vyváženie pitta dóši, rovnako ako aj strukoviny – fazuľa, mung fazuľky, cícer, sója a produkty zo sóje. Mlieko, ghí a cmar sú tiež vhodné, avšak striedmosť by mala byť v užívaní kyslej smotany, jogurtu a syrov. Ako náhrada za jogurt je vhodné “lassí” – nápoj pripravený vyšľahaním jogurtu a vody (1:1) a pridaním buď trošky prírodného cukru alebo soli, a rôznych trávenie podporujúcich korenín (zázvor, kardamon, kumín, mäta, atď.). Oleje by tiež mali byť konzumované s mierou. Sezamovému, arašidovému, mandľovému a horčičnému oleju sa treba vyhýbať, pretože sú príliš zahrievajúce. Najvhodnejšie korenia pre pittu sú tie, ktoré podporujú trávenie, avšak na telo majú chladiaci účinok. Medzi ne patria koriander, koriandrová vňať, kardamon, kumín (rímsky kmín), fenikel, mäta a malé množstvá čerstvého zázvoru. Čili, kajenskému koreniu, horčičným semiačkam, klinčekom a sušenému zázvoru je potrebné sa vyhýbať.

Prehlásenie: Informácie v tomto článku boli starostlivo vybraté tak, aby vám pomohli udržať zdravý životný štýl. Nenahrádzajú individuálne odporúčania kvalifikovaného ajurvédskeho odborníka, ani nie sú určené na liečebné účely. Ak máte akékoľvek zdravotné problémy, obráťte sa prosím na svojho praktického lekára alebo na ajurvédskeho odborníka predtým, než zmeníte stravu alebo začnete používať akékoľvek výživové doplnky.

Autorka: Daniela Jurićic, MSc.